10 slovenských hradov, ktoré sa oplatí vidieť a fotiť

Chcel by ste sa v rámci Slovenska vybrať na skvelý výlet, no nevieš kam? Ponúkame Ti výber 10 hradov, ktoré Ťa určite nesklamú a zároveň poskytnú príležitosti na pekné fotografie!

Spišský hrad

Na východnom Slovensku sa pýši jeden skvost s bohatou históriou a krásnym hradným komplexom. Spišský hrad bol zapísaný aj na Zoznam Svetového Dedičstva UNESCO, preto ak ste ešte stále na vážkach, jeho jedinečnosť je aj „oficiálne overená“.   Súčasne slúži ako múzeum s množstvom zaujímavých expozícií. Prežite cestu časom späť hoci aj na nočnej prehliadke a vypočujte si legendy Spišského hradu!

Oravský hrad

Jeden z najkrajších a najväčších hradov na severe Slovenska, Oravský hrad, sa nachádza na vysokej skale nad riekou Orava. Po tom, ako František Thurzo získal zámok v roku 1556, ho rozsiahle zrekonštruoval, pridal oporné múry do staticky narušených častí a pripojili palác a novú kaplnku.

Trenčiansky hrad

Trenčiansky hrad postavený na strmých svahoch je nepochybne dominantou mesta Trenčín a regiónu Považie. Hrad, ktorý je spolu so Spišom a Devínom jedným z najväčších v Európe, je Národnou kultúrnou pamiatkou. Bol to kráľovský hrad z 11. storočia.

Bratislavský hrad

Monumentálna budova Bratislavského hradu je viditeľná z veľkej vzdialenosti. Majestátny dojem posilňuje kopec, ktorý stojí asi šesťdesiatpäť metrov nad hladinou Dunaja. Bolo to dôležité opevnené osídlenie na konci 9. storočia. Prvá písomná zmienka o Bratislave pochádza z roku 907 súvisí s týmto obdobím. Spomína boj medzi Bavormi a skorými Maďarmi pod hradom Brezalauspurc.

Čachtický hrad

Zrúcanina „tajomného hradu v Karpatoch“ sa nachádza nad obcou Čachtice na západnom Slovensku. Hrad Čachtice, bol kedysi bydliskom „krvavej grófky Elizabeth Bátory“, ktorý rozhodne stojí za vašu návštevu.

Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka sa nachádza východne od Rožňavy. Stojí na vrchole viditeľnej nezalesnenej hory, ktorá dominuje Rožňavskej kotline. Hlavnou atrakciou je však balzamované telo Sophie Andrássy-Serédy. Spisovateľ Mór Jókai použil motív múmie vo svojom románe Biela panna Levoča.

Hrad Beckov

Hrad stojí na strmej 50 metrov vysokej skale v obci Beckov. Nadvláda horniny a dojem neporaziteľnosti napadla našich predkov, aby využili tieto aktíva. Výsledkom je pozoruhodná harmónia medzi prírodným prostredím a architektúrou, ktorá poskytne vášmu foťáku mnoho zaujímavých príležitostí.

Nitriansky hrad

Dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je prekvapivo – Nitriansky hrad. Bol postavený v 11. storočí na mieste mohutnej slovanskej pevnosti – sídla nitrianskeho kniežatstva a veľkomoravských vládcov. Aktuálne je sídlom biskupstva Nitra.

Hrad Devín

Hrad Devín stojaci na mohutnom skalnom kopci nad sútokom Dunaja a Moravy je neobvykle pôsobivou dominantou. Je súčasťou najstaršej histórie Slovenska. Jeho pôdorys je veľmi nepravidelný. Dnes vstupujeme na hrad cez západnú Moravskú bránu. Južná brána chránená dvojicou polkruhových bášt bola postavená v 15. storočí na starom veľkomoravskom výbežku.

Hrad Červený Kameň

Najkrajší zámok v Malých Karpatoch, sa nachádza len niekoľko desiatok kilometrov od hlavného mesta Bratislavy. Je jedným z najzachovalejších slovenských hradov – Červený Kameň. V 16. storočí bola prestavaná na objemnú pevnosť s opevneným systémom, ktorý sa neskôr stal jedným z najvyšších vojensko-obranných systémov.

Na ktorý sa vyberieš fotiť? 🙂

Úvodná fotka je od Klára Koszeghyova  na Unsplash

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *