5 skvelých dôvodov, prečo fotiť hviezdy

  • Len blázni budú vstávať o druhej v noci, baliť techniku do auta, sadať poloospalí za volant a šoférovať do odľahlých končín, aby utiekli pred svetelným smogom.
  • Len blázni budú pri svetle čelovky rozkladať fototechniku, nastavovať, zaostrovať, exponovať a kontrolovať, či sa im nerosí objektív.
  • Len blázni budú stáť nepohnuto, aby sa im nepohol foťák, drkotať zubami od zimy, zívať od nevyspatia a popíjať horúci čaj, aby nezamrzli.

Načo im to celé je ?!?!

Dôvod je jasný:  Ohromiť nás nádherou svojich nočných fotiek a upriamiť našu pozornosť na nebeské divadlo nad našimi hlavami, o ktorom bežný smrteľník možno nemá ani potuchy.

Zoznámte sa, prosím, s astrofotografom – bláznom do krásy hviezd.

Astronómiu milujem už od detstva – a nemám problém pochopiť podobných bláznov. 

Astrofotografia poriadne otestuje vašu vytrvalosť, trpezlivosť aj kondičku, ale hlavne to, či naozaj rozumiete prírodným zákonom. Bez znalostí z astronómie budete len bezhlavo “strieľať” a skúšať niečo odfotiť – veď, ak Pán Boh dá, aj motyka vystrelí…

Ale ak astrofotografii “darujete svoje srdce”, vráti sa vám to niekoľkonásobne. Veď posúďte sami:

1. Zorientujete sa na oblohe a chod nebeských telies pochopíte s presnosťou švajčiarskych hodiniek

Presne pomenujete väčšinu súhvezdí – aj kde a kedy ich hľadať. Orion je súhvezdím zimnej oblohy a Labuť zase letnej. Polárka vám pomôže zorientovať sa podľa svetových strán. Hviezdy letného trojuholníka vám ukážu polohu Mliečnej dráhy. A Sírius navždy zostane najjasnejšou hviezdou severnej oblohy.

2. Začnete si viac všímať striedanie dňa a noci, fáz Mesiaca, či zdanlivý pohyb Mliečnej dráhy po oblohe

Možno sa prvýkrát vyberiete fotiť počas splnu, ale druhý raz si radšej počkáte na nov Mesiaca. Predlžovanie a skracovanie dňa a noci budete vnímať všetkými bunkami svojho tela. Pojem “svetlo” bude pre vás fascinujúci. Pri hľadaní Mliečnej dráhy sa z v jarných mesiacoch pozriete juhovýchodne a na sklonku leta smerom na juhozápad. A všetci kamoši budú zízať, ako ste na to prišli.

Photo by Chen Hu on Unsplash

3. Návštevy hvezdárne sa stanú vašou obľúbenou aktivitou

Získané vedomosti vás privedú k ďalším novým informáciám. A ak vám na ich preskúmanie nebude stačiť váš vlastný teleskop alebo teleobjektív, pôjdete tam, kde ho určite majú – do hvezdárne.

Koľkí ani netušia, aké úžasné miesto je hvezdáreň! A pritom sú pozorovania pre verejnosť za smiešne jedno euro!!! Koľkokrát som tam bola sama – a zvyšok sveta zrejme doma pred telkou…

4. Pravidelne vybehnete na vzduch, vylepšíte si kondičku a fotenie spojíte s návštevou neobvyklých miest

Astrofoto možno prevádzkovať len v exteriéri – vaše pľúca budú stále dýchať iba čerstvý vzduch. Prenášanie teleskopu, objektívov, statívov a vlastnej váhy poriadne otestuje vašu telesnú zdatnosť. A svetelný smog vás vyženie do odľahlých miest – či už vysoko do kopcov alebo ďaleko od civilzácie. Priznajte si, normálne by ste sa sem asi nevybrali…

5. Spoznáte rovnakých bláznov, ako ste vy. Do terénu predsa nikdy nejdeš sám!!!

Astrofoto je kolektívny šport. Individualizmus ne je na mieste. Ale ak chcete zažiť opustenosť niekde uprostred poľa obklopený čriedou divých svíň alebo zo strachu pred nimi fotiť radšej cez okienko auta – tak nech sa páči.

Tak čo? Stále som vás nepresvedčila?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.