Začíname s fotoštúdiom I.- 10 rád a tipov na začiatok

Treba niekoho pofotiť? Poznáte to – techniku už nejakú máte, hoci len klasické blesky, softboxy a statívy – všetko, čo sa dá preniesť, vyložiť, rozložiť, nafotiť, znova naložiť do auta, zase vyložiť a uskladniť kdesi v garáži, aby ste s tým najbližšie mohli znova zopakovať tú istú procedúru.

Všetci sme tak začínali – odťahovali nábytok v obývačke, aby sme si mohli vytvoriť domáce fotoštúdio. Kým k nám chodili známi a priatelia dať sa odfotiť, bola to ešte celkom sranda. Ale skúste si do vlastnej obývačky zavolať prvého foto-klienta? Ako profesionálne by ste sa asi cítili?

Raz nastane čas zaobstarať si prvé vlastné fotoštúdio. Nič na svete nie je zadarmo – foto-techniku nevynímajúc. Aby vaše prvotné investície nedosiahli vrchol Pamíru, ponúkam vám pár tipov ako začať a veľa neminúť.

Na čo všetko by ste mali pri výbere vhodného miesta pamätať?

1. Strop

Asi sa pýtate, či je strop dôležitejší ako priestor samotný. Ak ste dobrý fotograf, skvelé fotky nafotíte aj na dvoch metroch štvorcových. Ale ak máte nízky strop, výšku statívov a softboxov máte značne limitovanú. Ak by ste napr. chceli častejšie používať svietenie s beauty dishom alebo klasický “butterfly”, stále budete bojovať s výškou vášho stropu. Stropy v kanceláriách bývajú dosť nízke, ani garáže ich nemávajú vysoké. Ideálny priestor by mohol byť napr. opustený sklad alebo iný priestor s vyšším stropom, ale ani to nie je výhra. Prečo? Čítajte ďalej…

2. Oficiálne priestory

Ak sa rozhodnete svoju fotografickú činnosť prevádzať oficiálne, napr. ako živnostník, vaše priestory musia spĺňať isté štandardy, napr. musíte zabezpečiť vetranie a toalety. Okrem toho musia spadať do kategórie “priestor pre služby” alebo “polyfunkčný priestor. Inak vám ich na hygiene neschvália. Odporúčam sa ísť dopredu informovať a až potom zháňať priestory vyhovujúce nielen výškou stropu, ale aj kategóriou.

3. V-flat / Poly-flat

O technike sa už popísalo veľa. Stačí vedieť, že vám treba aspoň dve svetlá…niekedy aj jedno … softboxy, statívy, odpaľovač, prijímač, fotoplátna alebo vinyly…existuje množstvo článkov a diskusií, kde nájdete odpoveď sami.

Na čo chcem upriamiť vašu pozornosť, je V-flat a Poly-flat. Problém je, že V-flat v našich končinách nezoženiete. A ak si nejaký objednáte cez e-shop, na poštovnom sa asi nedoplatíte. Zručný domáci majster si ho môže skúsiť vyrobiť aj sám.

Je to obrovská odrazná doska – ideálne jedno jej krídlo má rozmery cca 3×1-1,5m, z jednej strany natretý na čierno, z druhej na bielo. V strede ho možno ohýbať a rozložený stojí sám. Slúži nielen ako fotopozadie, ale hlavne sa ním dodáva alebo uberá svetlo, vytvára kontrast. Pri správnom odraze svetla nahradí aj klasické doplnkové svetlo. Veľká odrazná plocha, ktorou takto disponujete, úžasne zmäkčí dopadajúce svetlo. Čím väčšia odrazná plocha, tým jemnejšie svetlo dosiahnete.

V-flat – možno ho použiť ako fotopozadie, odrazku alebo ňou ubrať svetlo -stačí ho len otočiť

Pokiaľ máte problém zohnať V-flat, poradím vám lacný trik. Zájdite do najbližších stavebnín a kúpte si polystyrénovú dosku hrúbky 6cm – rozmer 2x1m, aby ste ňou dokázali manipulovať. Nakúpte  si v papiernictve čierny papier najväčšej veľkosti (obyčajne A2) a z jednej strany ho špendlíkmi pripevnite na celú plochu polystyrénu. Druhá strana ostane biela. A máte veľa muziky za málo peňazí. Celá záležitosť vás vyjde max. na 15eur. Hoci polystyrén nebude stáť bez opory, vždy ho môžete o niečo oprieť alebo poprosiť niekoho, aby vám asistoval. Polystyrén poslúži rovnako dobre ako jeho slávny brat V-flat.

Poly-flat – polystyrénová doska – biela strana slúži ako odrazka, čierna dodáva kontrast.

Poly-flat môžete využiť aj ako fotopozadie. Nakúpte si farebné papiere rôznych farieb a jednoducho ich na ne prišpendlite a máte nové fotopozadie. Výška poly-flatu vám umožní robiť aj zábery celej postavy.

Výška polyflatu vám umožní robiť nielen portréty zblízka, ale ja zábery celej postavy.

4. Okolité svetlo

Nie vždy je nutné použiť osvetľovaciu techniku. Niekedy postačí obyčajné okno napr. v kombinácii s Poly-flatom. Ideálne by ste v miestnosti, kde fotíte, nemali mať iné svetlo ako biele (5000-5500K).  Väčšina žiaroviek a výbojkové svetlá majú “farebný nádych” (inú teplotu ako 5500K) a spôsobujú na fotkách napr. žltý nádych na pokožke ľudí, ktorých fotíte. Radšej ich vypnite.

Namiesto toho použite prirodzené svetlo z okien a otvorenú clonu (napr. f2.8). Farba stien ateliéru má byť biela – iba tak zabezpečíte, že sa odrazené svetlo “nesfarbí” pri odraze z rôznofarebných plôch.

Svetlo z okna, však musíte zjemniť – na to vám poslúži obyčajný till. Biela priesvitná látka, ktorú zavesíte na okno namiesto záclony. Kúpite ju v každom metrovom textile. Nesmie však byť vzorkovaná – inak by ste mali vzory po celej fotografovanej scéne. Okolité prirodzené svetlo sa cez priesvitný till nádherne zjemní. Svetlo sa následne odráža od bielych stien a váš ateliér funguje ako dokonalý softbox. Odraz svetla stačí už iba správne nasmerovať Poly-flatom a problém máte vyriešený.

Fotografovanú scénu natočte smerom k oknu, tým dosiahnete rovnomerné ploché svetlo po celej šírke fotografovanej scény. Ak naopak chcete scénu skontrastniť, použite čiernu stranu Poly-flatu alebo scénu natočte bokom k oknu.

Vyskúšať to môžete tak počas jasných jarných a letných dní, ako aj v zime. Pokým nie je obloha zatiahnutá, okolité svetlo vám bohato postačí.

Pamätajte, treba fotiť na otvorených clonách a trochu zdvihnúť ISO. Skúste napr. hodnoty: f2.8, 1/125-1/60s a ISO: 640-800. Budete prekvapení, koľko svetla na fotkách – aj vo vnútri – “nazhromaždíte”.

5. Fond opráv

Založte si “Fond opráv” a pravidelne doň z každého fotenia prispievajte. Vždy sa niečo pokazí. Pri kúpe techniky, vybavenia ateliéru a všemožných rekvizít treba dopredu pamätať aj na podobnú rezervu.

Často fotím rodinky a deti a takmer pri každom fotení mi detičky niečo rozbijú, pokazia, zlomia. A nielen deti – aj ja sama si nedám pozor.  Raz sa zlomí vešiak, inokedy natrhne plátno – a rekvizity trpia asi najviac 

Niekoľkokrát som mala v oprave objektívy a dokonca už aj odpaľovač. Foto-technika je krehká a finančne náročná záležitosť – je dobré sa na podobné situácie pripraviť. Najlepšie tým, že si “možné opravy” zahrniete už rovno do ceny vašich fotografií.

Ak vás zaujali drobné tipy a rady v tomto blogu, ostaňte nám verní a prečítajte si aj jeho pokračovanie. Najbližšie sa budeme venovať napr. aj fotoplátnam a drobným rekvizitám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.