Program na fakturovanie pre fotografov – porovnanie iKROS vs. Superfaktúra

Keď sa z pekného koníčka stáva práca, prídu na rad aj rôzne povinnosti. Napríklad fakturovanie za svoje služby. A čím viac faktúr, tým viac si to treba zjednodušiť. Nechceš sa stratiť v kope Excelov, čačkať vzhľad faktúry vo Worde, či nebodaj vypisovať faktúry ručne.

Možno sa pýtaš, že načo program, keď môžem robiť aj v spomínanom Exceli. Môžeš 🙂 Ale ak chceš ušetriť čas, mať rýchlo prehľad a menej starostí či zjednodušiť účtovníčke život, tak bez programu sa nezaobídeš.

 Chceš vidieť rovno zhrnutie bez omáčok? Ic na spodek stránky :) 

Z množstva programov som na porovnanie vybral dva, s ktorými mám skúsenosť. Superfaktúru som používal dlhšie, iKROS som sa rozhodol vyskúšať tento rok.

Oba:

  • obsahujú funkcie na zjednodušenie života (toho fakturačného)
  • sú aj zdarma
  • sú online
  • sa vojdu do vrecka – majú mobilnú aplikáciu

Poďme na to:

iKROS

Je zdarma, no musíš sa zaregistrovať. Po registrácii máš 30 dní na skúšanie platenej verzie, ktorá ponúka viacero funkcii. Napríklad priradenie úhrady k faktúre. Po skúšobnej dobe tento úkon bez zakúpenia vyššieho balíčka nevieš spraviť. Potom to vyzerá čudne, keď prvých pár klientov svieti na zeleno a ostatní sú červení a vyzerajú ako neplatiči. Ak niekto naozaj mešká s platbou, môžeš mu poslať upomienku – ale iba ak máš vyšší balíček.

Náhľad obrazovky v iKROS

Všetky funkcie iKROS u nájdeš na ich stránke spolu s cenami, ktoré začínajú od 5,90€. Nebudem ich tu rozpisovať, pretože všetky pre fotografa potrebné tam určite nájdeš.

Superfaktúra

V tomto nástroji si môžeš vytvárať faktúry zdarma aj bez registrácie. Faktúru si môžeš stiahnuť, ale nikde sa neuloží. Ak si ju v počítači zmažeš – smola. Uloženie je dostupné až po registrácii. Dostaneš 30 dní využívania zdarma. Po prihlásení budeš vidieť rýchly prehľad čísel a tvoje financie zobrazené na grafe.

Úvodná obrazovka Superfaktúry

Rovnako ako iKROS, aj Superfaktúra obsahuje funkcie, ktoré ako fotograf využiješ. Nemusíš sa báť, že by ti v tomto smere nevyhovovala. Všetky funkcie nájdeš na stránke aj s popisom.

Dosť o ničom porovnanie, však? Možno ti aj hlavou prešlo, že načo som to vôbec písal, keď neporovnávam funkcie. Ale už sa k tomu dostávam: Ak ti má nejaký program uľahčiť prácu, musí sa v ňom ľahko pracovať. A tu vidím hlavný rozdiel medzi iKROSom a Superfaktúrou.

Rozloženie ovládania

iKROS má zoznam faktúr v ľavom paneli a otvorenú jednu faktúru vo zvyšnej časti obrazovky. Menu skryté. Myšlienka dobrá, vzhľad jednoduchý, no všetko je tam nejako na kope a mne to veľmi vadí.

Náhľad obrazovky v iKROS

Automatické načítanie údajov firmy sa so mnou nekamaráti ako si ja predstavujem. Ale je to len o zvyku. Teraz po viacerých vystavených faktúrach môžem povedať, že rozloženie je nakoniec dobré a faktúry sa vytvárajú pohodlne.

Superfaktúra má logiku rozloženia inak. Po prihlásení vidíš vývoj v čase. Všetky faktúry sú v samostatnej záložke v jednom výpise. Samotná faktúra je dostupná až po otvorení.

Vypĺňanie je jednoduché, automatické načítanie údajov je podobné ako v iKROS. Takže len zvyk. V oboch programoch je dostupné filtrovanie faktúr. Vzhľad prostredia je o dosť „vzdušnejší“ ako pri iKROSe a to je dôvod, prečo sa mi so Superfaktúrou lepšie pracuje.

Veľký rozdiel je v spôsobe ukladania – kým iKROS ukladá všetko automaticky hneď ako to dopíšeš, v Superfaktúre musíš kliknúť na tlačidlo Uložiť.

Aj faktúra je tvoja vizitka

A teraz to najdôležitejšie. Raz mi vraveli, že na vzhľade faktúry nezáleží, veď dôležité je čo je na nej. No ako fotograf určite vieš aký je vzhľad dôležitý. Skús odovzdať fotky v pokrčenej obálke a tie isté v peknej drevenej krabičke s venovaním. Ktoré balenie bude mať lepší efekt?

Tak, ako ťa reprezentujú tvoje fotky, tak ťa prezentuje aj vzhľad faktúry. Dokonca si myslím, že peknú faktúru ľudia platia trošku radšej. Myslím si to na základe mojich reakcii. Pekná faktúra zmierni bolesť z platenia. „Špatná“ mi prináša myšlienky ako „OMG, zasa toto platiť?! 🙁 „. Okrem mňa má podobnú skúsenosť aj kolegyňa. Zhrnula to takto: „Keď už pýtajú peniaze, aspoň ich pýtajú pekne.“ Ako je to u teba?

A v tomto smere za mňa Superfaktúra jednoznačne vyhráva. Porovnaj si sám.

Záver

Funkcionalitou sú programy veľmi podobné, hlavný rozdiel vidím v ich používaní. Je to ale len o zvyku. U mňa v tomto smere vyhráva Superfaktúra – má „vzdušný“ vzhľad a pracuje sa mi v nej lepšie ako v iKROSe. Ďalší rozdiel je vo vzhľade výslednej faktúry, ktorý je pre mňa dôležitý. V tomto smere znova vyhráva Superfaktúra. Tento rok už nechám tak ako je, ale budúci sa opäť vrátim k SuperFaktúre.

Alebo vyskúšam niektorý z ďalších programov. Napríklad miniFAKTÚRA má ešte trošku krajšie faktúry a dokonca si môžeš vytvárať vlastné šablóny. Prípadne môžem vyskúšať iDoklad, faktury-online.com, fakturaonline.sk či Fakturatik a môžem doplniť toto porovnanie o ďalší program.Fakturácia ZDARMA

Accounts

Fakturácia ZDARMA bez registrácie

Skúšobná doba

Fakturáca po skúšobnej dobe bez platenia

Vytváranie faktúr online

Mobilná aplikácia

Prehľadný admin

Vlastný vzhľad faktúry

Vzhľad predvolenej faktúry

iKROS

5,90€

balíček PRO

30 dní

8/10

7/10

Superfaktúra

5,50€

základný balíček

30 dní

9/10

9/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.