5 tipov – čo s fotkami po dovolenke?

Pamätám si, keď sme mali foťák na film a naši si starostlivo premysleli každý záber. Po dovolenke sa dali fotky vyvolať a úplné nepodarky išli do smetí. Väčšina však bola ako tak schopná, aby sa na ne dalo pozerať. Založili sa do albumu a bolo hotovo. Dnes, v časoch veľagigabajtových pamäťových kariet, objem fotiek rýchlo prerastie cez hlavu. A namiesto peknej spomienky máte len kopu nevytriedených fotiek.

Pozrel som sa na jeden externý disk a mám tam niekoľko albumov s poznámkou „vytriediť“. Dokopy asi 200GB fotiek. Niektoré pred 3 rokov. Preto ako prvý bod zaradím:

1. Fotky spracujte hneď

Nie zajtra. Nie v utorok. Hneď. Inak to budete robiť na svätého Dindy. To dupľom platí ak fotíte všetko a z toho 23 záberov. To „hneď“ nemusí byť hneď po odomknutí dverí. Niekedy je dobré nechať emócie z dovolenky pár dní odležať. Ale naplánujte si termín, kedy ich spracujete a dodržte ho. Naozaj.

2. Menej je viac

Nikoho nezaujíma pozerať sa na 23 záberov Šútovského vodopádu alebo západu slnka vo vinici. Ak tvrdí, že baví – klame. Vyberte jednu-dve fotky zo série. Možno to bude ťažké, ale prídu aj ťažšie veci. Tak len smelo do toho.

Najjednoduchšie je najskôr sa zbaviť rozmazaných fotiek. Ak sú na fotkách aj osoby, tak v ďalšom kroku sa zamerajte napr. na výraz tváre či pneumatiky. Vyberte fotky, na ktorých by ste sa za seba nehanbili a ostatné šups preč. Ak je fotiek stále veľa, môžete sa zamerať aj na obsah fotografií. Vyhoďte fotky s rušivými prvkami, prípadne nechajte len kompozične zaujímavé. A ostatné šups preč.

Ja používam na triedenie fotiek Adobe Lightroom. V katalógu viete fotky pekne označovať hviezdičkami, farbami, vlajkami. Stačí si zaviesť vlastný systém na označovanie fotiek a dodržiavať ho.

Občas sa mi stáva, že mi nejakú fotku ozaj ľúto vymazať. Smelo do toho. Zajtra ani nebudete vedieť, že tam bola.

3. Upravte ich

Jemné vyostrenie alebo korekcia farieb. Orez či vymazanie rušivých prvkov. Asi každá fotka potrebujte trošku doladiť. Ak ich chcete mať dokonalé, môžete vyskúšať tento krok rozdeliť na dva:

  1. Upravíte fotky hneď pri triedení
  2. O pár dní fotky zduplikujete a upravíte znova

Je veľmi zaujímavé, ako rozdielne môžu byť úpravy s odstupom času. Následne si vyberiete verziu, ktorá sa vám viac páči.

4. Záloha

Hotové fotky si nezabudnite zálohovať. Zálohovať by sa síce malo priebežne, ale to sa nie vždy dá. Ideálne by bolo hneď po príchode domov skopírovať fotky z karty do počítača alebo na externý disk. A zálohovať neznamená premiestniť na externý disk. Ak sú iba tam, tak to nie je záloha – je to jediná kópia. Strata disku znamená stratu fotiek. Preto ich majte uložené minimálne na dvoch rôznych diskoch. O zálohovaní si budete môcť viac prečítať v pripravovanom článku.

5. Vytlačte si ich

Rozprával som sa s kamarátmi, ako často si pozerajú fotky z dovolenky v počítači. Odpoveď ma neprekvapila: takmer nikdy. Ale vytlačené fotky alebo fotokniha, to už je niečo úplne iné. Môžete ju chytiť do ruky, otáčate strany, cítite jej vôňu a musíte dávať pozor, aby ste neroztrhli strany. Je to úplne iný pocit ako preklikávať fotky v počítači. Ale aj tu platí – spravte to hneď. Ja som pri písaní článku našiel 3 zložky s fotkami pripravenými do fotoknihy. Ćo idem spraviť hneď ako uložím koncept článku? Áno, poslať to na tlač.

Bonusový tip – tréning

Počuli ste už o Pecha-Kucha? To je taký zaujímavý koncept prednášok, kde účastníci predstavujú svoju činnosť. Zaujímavé je hlavne v tom, že v prezentácií môžete použiť len 20 obrázkov a na každý máte 20 sekúnd.

Ukážka z Pecha Kucha Bátovce

Ak sa chcete naučiť vyberať fakt parádne zábery z dovolenky, ktoré ju dokonale vystihnú, tak toto môže byť dobrý spôsob tréningu. 20 fotiek z dovolenky s 20 sekundovým komentárom. Znie to ako málo času, však? A v tom je to to čaro.

Určite máte aj vy svoj spôsob, ako fotky spracovávate. Budeme radi, ak nám ho napíšte do komentáru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.