Ako získať fotky z karty bez formátovania

Vložím kartu do čítačky a bum – pred použitím je potrebné kartu formátovať. Čo teraz? Keď ju naformátujem, prídem o fotky. Keď nie, nedostanem sa k nim aj tak. Nepomohlo ani pripojiť foťák k PC pomocou kábla. Ale nakoniec sa podarilo. Ako? Čítaj ďalej.

Preskúmal som internety a hľadal riešenie. Jedno odporúčalo kartu najskôr naformátovať a následne pomocou programu na obnovu dát z formátovanej karty súbory obnoviť. To sa mi ale nepozdávalo. Čo keby sa to už nepodarilo?

Pátral som ďalej a našiel som malý program určený presne na takéto situácie. Volá sa Minitool Data Recovery. K dispozícii je aj verzia zdarma, ale je obmedzená na 1GB. Aspoň podľa cenníku, no v programe to bolo obmedzené len na 200MB.

Upozornenie: tento návod ti môže pomôcť obnoviť fotky, ale nie je zaručené, že sa to podarí. Ak máš na karte ozaj dôležité fotografie, odporúčam obrátiť sa na profesionálov. Za prípadnú stratu všetkých dát neberiem zodpovednosť.

Postup obnovy dát z karty

Nainštaluj si Minitool Data recoverytu ho stiahneš. Obnoviť dáta môže aj z pevného disku, nie len z karty. V tomto prípade si daj pozor, aby si nainštaloval program na iný disk, ako ten, z ktorého chceš obnoviť dáta.

Úvodná obrazovka ti ukáže, čo všetko môžeš obnoviť. Klikni na Start.

Toto všetko môžeš s programom spraviť

Zvoľ disk, z ktorého chceš obnoviť dáta a klik Scan. Podľa veľkosti karty bude skenovanie trvať viac alebo menej. Ja som obnovoval fotky zo „storočného“ foťáku, kde je 512MB karta a trvalo to asi 2min.

Ja som zvolil disk D:

Vyber zložku, ktorú chceš obnoviť.

Môžeš obnoviť aj celú zložku naraz

Môžeš si vybrať aj konkrétne súbory. Ak chvíľu počkáš, zobrazia sa aj náhľady.

Ak chvíľu počkáš, zobrazia sa aj náhľady fotiek. Vyberať si môžeš po jednom.

Vybrané? Klik na SAVE.

Ak máš FREE verziu a chceš obnoviť viac dát ako 200MB, nepustí ťa to. Musíš si kúpiť licenciu. Najlacnejšia stojí 69USD. Ak si ju nechceš kúpiť, zvoľ si len 200MB fotiek. U mňa to bola skoro polovica fotiek, keďže jedna mala max 1,7MB a nebolo ich tam veľa. No ak si fotil na zrkadlovke do RAW-u, tak toho veľa bez licencie neobnovíš. Teda áno, ale bude to trvať dlho. Čítaj nižšie ako.

Ou. Nemôžem všetky fotky obnoviť naraz

Zvoľ zložku, kam chceš uložiť obnovené dáta a už len počkaj, kým sa obnovia.

O ukončení ťa bude program informovať.

Hotovo 🙂

Ako obnoviť viac ako 200MB dát bez kúpi licencie

Stačí ti program odinštalovať a znova nainštalovať. Ale zasa až také jednoduché to nie je. Program si uloží koľko dát ešte môžeš obnoviť. Táto informácia sa po odinštalovaní z počítača neodstráni. Po opätovnej inštalácii si na tom istom. Preto treba odstrániť všetky zostávajúce súbory a registre.

1. Odinštaluj program Minitool Data Recovery

2. Pohľadaj všetky zložky s názvom Minitool Data Recovery. Väčšinu nájdeš v zložkách

%programfiles%
%programfiles(x86)%
%appdata%

a vymaž všetky súbory v nich.

3. Otvor si Registry editor – ťukni na Štart a napíš „regedit“. V štruktúre pohľadaj:

HKEY_CURRENT_USER\Software
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE
HKEY_USERS\.DEFAULT\Software

Ak budeš takto niekedy odstraňovať registre aj z iných programov, možno bude musieť pozrieť aj do

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node

V každej z nich nájdi zložky s názvom Minitool Solution Ltd a odstráň z nich všetky registre. Tie odporúčam pred odstránením zálohovať, keby sa niečo pokazilo.

Ukážka zložky s registrami

4. Otvor si zložku %temp% – možno sa v nej budú nachádzať niektoré súbory z programu. Ja som to ale spravil tak, že som si dal na C: disku (sem som inštaloval program) hľadať slovo „minitool“ a odstránil každú zložku súvisiacu s programom, ktorú mi našlo.

PC som ešte reštartoval, aj keď to možno netreba. Potom stačí nainštalovať program znova a máš ďalších 200MB na obnovu. Dávaj si však pozor, aby si si nezmazal aj niečo iné. Môže sa stať, že si tým pokazíš počítač. Ak si na to netrúfaš, popros niekoho skúsenejšieho, nech ti pomôžeš.

Tento proces je ale dosť zdĺhavý. Ak by si potreboval obnoviť stovky fotiek napr. zo svadby, tak s tým zabiješ veľmi veľa času. Preto sa kúpe licencie asi nevyhneš. Tých 69USD nie je horibilná suma. A ušetrený čas môžeš venovať úprave fotiek. No mne sa to tento krát neoplatilo kupovať, keďže fotiek bolo necelých 500MB a 2 maličké videá. Neviem si však predstaviť obnovovať takto dáta z plnej 64GB karty. To by som asi rýchlejšie tú svadbu zorganizoval nanovo 😀

Návod bol pre Windows. Ak pracuješ na Apple nemusíš nariekať. Minitool Data Recovery je aj pre Mac.

Po tomto všetkom nezabudni kartu naformátovať, aby znova fungovala. Pri formátovaní máš na výber „Normálne formátovanie“ a rýchle. Ako som sa dočítal, tak pri rýchlom formátovaní sa súbory nevymažú naozaj, len sa označia, že sú vymazané. Pri normálnom formátovaní sa všetky súbory naozaj zmažú, preto aj trvá dlhšie. Na pokazenej karte odporúčam normálne formátovanie.

V tomto mojom dnešnom prípade sa stalo aj to, že kartu Windows nevedel naformátovať. Tak som ju naformátoval vo foťáku a potom ešte raz vo Windowse. Neviem či to je správny spôsob, ale fungoval. Keď budem mať viac informácii pridám o tom ďalší článok 🙂 A dovtedy si kúpim poriadnu pamäťovú kartu do foťáku, aby sa mi toto viac nestalo.

Názor k “Ako získať fotky z karty bez formátovania

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *