Ako na ostré fotky – 6 tipov

Nezáleží či má niekto zrkadlovku alebo kompakt.  Ak nevie ako na to, tak aj z turbo profesionálnej zrkadlovky vyjde rozmazaný grc. Prinášame vám 6 tipov ako na ostré fotky.

Správny čas uzávierky a citlivosť

Veľký počet rozmazaných fotografii je v dôsledku zle nastavenej uzávierky. Existuje všeobecné pravidlo, pri ktorom by sa vám to nemalo stať. A to je použiť čas uzávierky, ktorý zodpovedá prevrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti, na ktorej práve fotíte. Ak máte objektív s 200mm, najdlhší možný čas, ktorý môžete nastaviť je 1/200s. Pri 60mm je to 1/60s. Ak máte APS-C snímač, je túto hodnotu potrebné vynásobiť vaším cropfaktorom. Nikon – 1,5, Canon 1,6.

V prípade, že nie sú vhodné podmienky na nastavenie potrebného času, môžete zvýšiť citlivosť snímača. Označuje sa ISO a základná hodnota je 100. Čím vyššia hodnota, tým viac šumu na vašich fotkách a tým budú fotky menej ostré. Preto s tým treba narábať opatrne.

Druhý typ ako na ostré fotky – Používajte statív

Fotoaparát upevnený na statíve sa netrasie ako keď fotíte z ruky. Preto môžete v nepriaznivých podmienkach použiť aj dlhšie časy, ako napr. 1/10s, ktoré by ste inak z ruky neudržali. Kvalitný a pevný statív je povinnou výbavou každého fotografa.

Diaľková spúšť alebo časovač

Ak používate statív, stlačenie spúšte mierne pohne fotoaparát aj na statíve. Hlavne, ak sa jedná o lacnejší a menej pevný statív. Je vhodné používať diaľkovú spúšť – či už s káblom alebo bez neho. Tá eliminuje mierne chvenie. Ak si ju nechcete kupovať, nastavte si aspoň časovač na foťáku na pár sekúnd. Stlačenie spúšte síce foťák rozkýva, no pokým niečo odfotí, tak sa kývať prestane.

Predsklopenie zrkadla

Niektorí fotografi na túto funkciu nedajú dopustiť. Splnili sme všetky doterajšie podmienky, aby sme mali ostré fotky – správne nastavený čas, foťák na statíve a používame diaľkovú spúšť. Lenže keď sa zrkadlo zdvihne, môže sa foťák jemne otriasť. Preto, ak si potrpíte na superostré fotografie, môžete využiť túto funkciu. Zrkadlo sa zdvihne, foťák chvíľku počká a keď sa už netrasie, tak spraví cvak.

Škoda by bola používať všetky tieto rady a nevyužiť pri tom potenciál objektívu. Preto nasledovná rada znie:

Priclonte

Áno. Znížením clony o 2-3 expozičné stupne dostanete oveľa ostrejšiu fotografiu. Priclonení sa eliminujú chyby objektívu a fotka bude oveľa ostrejšia. Ak teda máte foťák s najnižšou clonou 2.8 tak oveľa ostrejšiu kresbu bude mať, ak pricloníte na 5,6-8.  Nie vždy sa to však dá použiť. No ak to ide, priclonte.

Ideálna clona každého objektívu je iná. Preto je dobré, ak si skúsite spraviť rovnaké fotky s použitím iného clonového čísla a porovnáte si, na ktorej hodnote sú najlepšie.

Objektív

Ako na ostré fotky, ak máte nekvalitný objektív? Máte kamarátov, od ktorých si viete požičať objektív? Spravte to. Ak ste doteraz používali setový objektív a dostanete do ruky napr  50mm 1.8 tak ostrosť fotky vám spraví ryhy do monitora. Všetky doterajšie rady treba používať, no ak budete mať objektív, ktorý je sám o sebe nekvalitný, tak fotografia nikdy nebude taká ostrá ako by mohla byť. Preto rada na záver – vyskúšajte si iný objektív a porovnajte si ostrosť fotografii.

Aktuálna cena SEVERNO Vodný kameň, ostriaci kameň, brúsny kameň – sada na ostrenie nožov 400/1000 3000/8000 v slovenských e-shopoch: € – € (Zdroj: Heureka.sk, )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.