4 tipy – ako zarábať, aj keď nemôžeš fotiť

Nebudem ti tu tlačiť do hlavy múdrosti ako: predávaj fotky cez internet, sprav online kurz a podobné záležitosti. Pozrieme sa na iné spôsoby. Vyžadujú inú aktivitu smerom od teba. No ak nie sú zákazky na fotenie, tak voľný čas môžeš využiť na toto.

Čítanie článku je približne na 4 minúty.
Obsah:

 1. Affiliate
 2. YouTube
 3. Platená spolupráca
 4. Využi netradičnú príležitosť

Asi ako každý fotograf, aj ty máš profil na Facebooku či Instagrame, kde ťa sledujú fanúšikovia. Niektorí možno len kvôli pekným fotkám. Iní preto, že fotia a tvojimi fotkami sa inšpirujú. A práve táto časť fanúšikov ti môže pomôcť vyplniť prázdne miesto v príjmoch.

Raz som počul, že bohatstvo dosiahneš vtedy, ak pomôžeš dostatočnému množstvu ľudí vyriešiť ich problém. A na čo sa často pýtajú fotografa? „Ešte sa Vám neminul film?“ – nie, toto sa neráta. Medzi častými otázkami je aj otázka ohľadom použitej techniky. Prípadne „Kde sa môžem naučiť tak dobre fotiť/upravovať fotky?“. A tu prichádza tvoja chvíľa.

1. Affiliate

Nemáš vytvorený žiadny vlastný kurz, ale tvoji fanúšikovia sa chcú naučiť pracovať s Photoshopom? Absolvoval si kurz, ktorý môžeš odporučiť? Zisti si, či nemá náhodou affiliate program. Následne môžeš svojim fanúšikom tento kurz odporučiť. Ak sa rozhodnú kurz absolvovať, dostaneš províziu z predaja. Napríklad chlapík z YouTube kanála Photoshopové orgie má svoje vlastné kurzy, ktoré mu môžeš za odmenu propagovať.

Postup:

 1. Zaregistruj sa v affiliate programe subjektu, ktorý chceš propagovať
 2. Získaj svoj jedinečný odkaz
 3. Zverejni odkaz tak, aby naň tvoji fanúšikovia mohli kliknúť.

2. YouTube

Máš čo svojim fanúšikom povedať alebo ukázať? Si dobrý vo Photoshope? Ukáž im svoje úpravy. Sprav z každého videa minikurz. Daj im niečo, kvôli čomu ťa budú chcieť sledovať. K tomu štipku pravidelnosti a zopár eur z reklám v tvojich videách je na svete. Zárobky z reklamy ťa pravdepodobne nebudú živiť. Ak ich však skombinuješ s affiliate programom či tretím bodom, môže to by celkom zaujímavý príjem. Pozri sa do popisov videí niektorých YouTuberov. Často krát tam nájdeš zoznam ich výbavy s odkazmi, kde si to všetko môžeš kúpiť.

Ukážka videa spolu s produktami v popise videa – otvor na YouTube

Predstav si, že máš video o štúdiovom fotení, kde používaš kruhové svetlá. Skôr či neskôr príde otázka, čo sú to za svetlá. Tak to rovno napíš do popisu videa a pridaj odkaz na stránku, kde ich môžu kúpiť. Napríklad cez cvaknito.sk.

Príklad YouTube kanálov, ktoré to podľa mňa robia dobre :

 • Dejepis inak – Ak sa chceš naučiť niečo z histórie, toto je ten pravý kanál pre teba.
 • Petr Mára – Zaujíma ťa Apple? Šups pozerať.
 • Juraj Vie – chceš vedieť, o koľko spomalil rotáciu zeme mrakodrap Burj Khalifa? Alebo chceš pochopiť internet či teóriu relativity za 3 minúty?
 • Tajomnych5 – ak ťa zaujíma vesmír, toto je kanál pre teba + kopa iných zaujímavostí.
 • BeWise – tento pánko reklamy vo videách vymyslel úplne úžasne – umiestňuje ich ručne na časy, kedy neprerušia hlavný obsah. Čiže napríklad na konci kapitoly.

3. Platená spolupráca

Ak máš zopár tisíc fanúšikov, ktorí sú ozajstní a nie nakúpení z Indie, tak si môžeš privyrobiť aj spoluprácou s rôznymi značkami. Uvediem vymyslený príklad:

 • Ty – 4000 followerov na Instagrame a pravidelne pridávaš príspevky a stories, v ktorých priamo účinkuješ. Vidno tvoju výbavu na fotenie, svetlá, počítač, samotné fotenie, modelky… no v skratke: ukazuješ všetko zo svojho pracovného života a ľudí to zaujíma. Medzi svojimi fanúšikmi máš aj amatérskych fotografov.
 • Ja – výrobca batohov na fotovýbavu a chcem zvýšiť predaje.
 • Výsledok: Oslovím ťa s ponukou o spoluprácu. Pošlem ti jeden batoh na vyskúšanie. Ak si z neho nadšený, tak  sa o svoje skúsenosti s batohom podelíš so svojimi fanúšikmi. Za odmenu ti nechám batoh, prípadne aj dohodnutú odmenu.

Samozrejme formy platenej spolupráce sú aj iné. Je len a tebe, na akej sa dohodneš s nejakou značkou. A ako takúto spoluprácu nájsť? Rob kvalitu a nájde si ťa sama.

4. Využi netradičnú príležitosť

Občas sa pritrafí niečo, čo s vašou prácou ani obsahom takmer vôbec nesúvisí. Ak sa jedná o dobrý produkt, tak prečo ho nevyužiť? Pamätám si, keď mBank mala akciu, že za každý založený účet dostaneš odmenu. Dnes toto isté ponúka 365 banka. Ak tam pozveš kamoša a založí si účet, obaja dostanete 15€. Predstav si, že toto ponúkneš svojim 1000 fanúšikom. 500 to odignoruje, 100 sa na tom zasmeje, 50 sa zaregistruje. A bum – 750€ vo vrecku ako nič. Teda na účte. Tak čo? Chceš svojich prvých 15€? Zaregistruj sa cez môj odkaz.

Niečo podobné ponúka ja banka Revolut. Ak často cestuješ, môžeš využívať rôzne výhody, ktoré táto banka ponúka. Dajú sa cez ňu ľahko nakupovať aj akcie a iné komodity. Okrem toho aj niektoré kryptomeny, ktoré ale neodporúčam nakupovať cez Revolut, ak ich chcete vlastniť. Ale to je na inú tému. Za registráciu ponúka 40€. Ak by si chcel túto aplikáciu využívať, môžeš použiť na registráciu môj odkaz – klik. Ďakujem

RADA NA ZÁVER:

Nikdy nepropagujte cez svoje účty produkty a služby, o ktorých kvalite pochybujete!

Ľudia rýchlo prídu na to, že to robíte len pre peniaze. Preto som to uviedol príklady, ktorým verím. Sám používam 365 banku. Photoshopové orgie som videl všetky a majiteľa cvaknito chcem osloviť kvôli rozhovoru.

Tak ako? Páčia sa ti tieto spôsoby? Držím palce v ich využívaní. Ak sa ti článok páčil, budeme radi, ak ho dáš na svoj FB, aby ho videlo čo najviac ľudí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.