Tipy, triky, návody

Ako obnoviť zmazané fotky z karty

Situácia: slečna dala kopírovať fotky z karty do počítača a z karty ich následne vymazala. Lenže kúsok nepozornosti zapríčinil, že skopírovala iba jednu fotku. Ako na obnovenie takto zmazaných fotiek z pamäťovej karty?

Upozornenie: tento návod ti môže pomôcť obnoviť fotky, ale nie je zaručené, že sa to podarí. Ak máš zmazané ozaj dôležité fotografie, odporúčam sa obrátiť na profesionálov. Rovnako aj v prípade, že si na kartu nahrával nové súbory. Za prípadnú stratu všetkých dát neberiem zodpovednosť.

Táto situácia je našťastie celkom jednoduchá na riešenie. Základ je kartu nepoužívať, aby sa zmazané fotky neprepísali novými.

2 kroky predtým ako začneš panikáriť

Ak si fotky zmazal a všimol si si to hneď, skús stlačiť kombináciu kláves ctrl+z. V prípade, že ti Windows zmazané fotky dal do koša, toto ti ich hneď vráti. Ak si ale medzi tým presúval iné súbory, už to nebude fungovať. Skús teda nahliadnuť do koša ak obnoviť ich stade.

Jednoduché, že? Čo ale v prípade ak fotky nie sú v koši? Použijeme:

Program na obnovu zmazaných fotiek

Môžeme použiť program Reccuva. Bude stačiť verzia zdarma. Nainštaluj tento program a ďalej stačí ísť podľa jednoduchých krokov. Program ťa v sprievodcovi prevedie pár nastaveniami pred samotným vyhľadávaním fotiek.

Začiatok nastavenia

Tu vyber, aký typ súboru chceš obnoviť. Slečna zmazala fotografie, takže voľba bola jednoznačná.

Vyber si, aký typ súboru chceš obnoviť

V ďalšom kroku označ, z ktorého miesta si dané súbory zmazal. Nebudeš musieť zbytočne čakať, lebo program na obnovu zmazaných súborov prehľadá len tento priečinok.

Zvoľ miesto, odkiaľ chceš obnoviť súbory.

A teraz začne samotné vyhľadávanie zmazaných súborov. V prípade fotiek budeš vidieť aj ich náhľady.

Program postupne začne ukazovať náhľady zmazaných fotiek

Označ fotky, ktoré chceš obnoviť. Tu vedia náhľady veľa pomôcť. Nemusíš zbytočne obnovovať všetky fotky.

Označ fotky, ktoré chceš obnoviť.

Fotky sa neobnovia do pôvodného adresára, ale môžeš si zvoliť, kam ich dať. Ja som pre tento účel vytvoril priečinok „recover“.

Zvoľ miesto kam chceš dať obnovené fotky.

A už sa na tom pracuje. Pomaly sa môžeš začať trošku tešiť.

Teraz už len chvíľku počkať a hotovo.

Zhrnutie na záver obnovy. Tu môžeš vidieť dôvod, prečo som napísal, že „trošku tešiť“. Dve fotky sa podarilo obnoviť len čiastočne. Priznám sa, že ani som nekontroloval, či ich uložilo do zložky nejako poškodené, alebo ich tam vôbec nedalo.

Hotovo 🙂

Slečna si fotky skontrolovala a bola nadšená, že väčšinu má. Táto obnova dopadla dobre. Dúfam, že ak si potreboval tento návod, tak si mal rovnako úspešný výsledok. Toto bola jednoduchá záležitosť. Ale…

…zažil som situáciu, kedy windows najskôr pýtal kartu naformátovať. Nepomohlo ani skúsiť ju otvoriť cez inú čítačku a na inom počítači. Dokonca ani po pripojení foťáku k PC cez kábel som sa nedostal k fotkám. Ak si sa dostal aj do takejto situácie, mám pre teba krátky návod ako dostať súbory z karty, ktorú nejde otvoriť bez formátovania.

Názor k “Ako obnoviť zmazané fotky z karty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *