Ako si vybrať statív

Skôr či neskôr sa dostanete k tomu, že statív budete potrebovať. Preto vám prinášame pár tipov na to, ako si vybrať statív. Poďme na to. No ale najskôr si povieme:

 Aké druhý statívov existujú?

Monopod – statív s jednou nohou

Tripod – statív s troma nohami

Na čo sa používa statív?

Tu je zopár príkladov:

 • Na fotenie východu a západu slnka
 • Na fotenie modrej chvíľky
 • Pri fotení timelaps
 • V astrofotografii
 • Pri fotení ohňostrojov
 • V makrofotografii (spolu s makro sánkami)
 • Ak potrebujete použiť dlhé časy
 • Ak používate objektívy s veľkou ohniskovou vzdialenosťou – napríklad pri fotení zvierat
 • Pri fotení produktov
 • Pri fotení v ateliéri
 • Na kontrolu kompozície
 • Monopod–  tento druh statívu sa často využíva pri športovej fotografii, kedy je napr. v hľadisku málo miesta na rozloženie tripodu. Prípadne ak potrebujete statív čo najrýchlejšie rozložiť. Jedna noha predsa len zaberie menej času ako 3. Alebo na odľahčenie rúk od ťažkej výbavy. 

Ako vidíte, statív má veľa využití. Tak poďme na to.

Ako si vybrať statív – začíname

Statívová hlava

Na výber máte medzi guľovou hlavou a troj cestnou (3D hlavou).

Guľová hlava – pomocou nej môžete plynulo otáčať fotoaparátom do každej strany. Ľahko sa s ňou pracuje – stačí povoliť jednu páčku a môžete otáčať fotoaparátom ako len chcete.

Guľová hlava

Trojcestná hlava – umožňuje otáčanie v každej osi zvlášť. Na každú os má zvlášť páčku.

Trojcestná hlava

Zaťaženie

So statívovou hlavou súvisí aj zaťaženie. Určite budete kupovať iný typ, ak potrebujete na statív dať 900 gramov a iný ak foťák s troj kilovým objektívom. Preto uvažujte už do budúcna. Ak viete, že si budete kupovať ťažší objektív, prispôsobte tomu aj túto voľbu.

Nastavenie nôh

Nohy by sa mali dať ľahko vysúvať a zasúvať. Nemal by to byť problém ani v rukaviciach. Každú nohu musíte vedieť roztiahnuť do šírky zvlášť. Oceníte to hlavne pri nerovnom teréne. Stredové vzpery majú hlavne lacné statívy. Takýmto statívom by som sa určite vyhol.

Rýchlo upínacia doštička

Máte na výber či si vezmete statív s rýchloupínacou doštičkou alebo bez nej. Vtedy má statív priamo na sebe skrutku na pripevnenie fotoparátu.

Hlava bez rýchloupínacej doštičky

Ja osobne preferujem doštičku. Foťák najčastejšie prenášam pomocou Peakdesign CAPTURE, takže mi vyhovuje foťák len zacvaknúť..

Materiál

Dávnejšie sa používali drevené statívy. Aj dnes ich môžete nájsť na bazároch. Zvyknú z nich robiť stojany na lampy. Dnes sú materiály už úplne inde. Najčastejšie sa používa hliník s rôznymi prímesami kovov. Takéto statívy sú cenovo dostupné a ak nekúpite ozaj najlacnejší, tak je aj dostatočne pevný.

Pokiaľ by vám takýto statív nevyhovoval, môžete siahnuť po statíve z karbónu. Jeho vlastnosti, ale aj cena, sú niekde úplne inde.

Výška statívu – maximálna a minimálna

Tu veľa zaváži to, čo idete fotiť. Ak radi fotíte krajinu, voľte radšej vyšší statív. Nebudete sa musieť toľko hrbiť. Väčšina statívov má stredový stĺpik, takže statív viete predĺžiť. Musíte ale rátať s tým, že statívu klesá stabilita. V niektorých prípadoch sa vám zíde statív, ktorý vie byť len pár centimetrov nad zemou. Ak máte stredový stĺpik zasunutý, bude vám zavadzať. Ak ho vytiahnete, budete mať foťák vysoko. Existujú však statívy, ktoré vedia stredový stĺpik dať vodorovne. Tým dosiahnete to, že foťák bude na statíve takmer pri zemi.

Hmotnosť

Pri statíve zvážte aj to, koľko výbavy budete so sebou nosiť a ako dlho. Ak vám na väčšinu výprav stačí foťák a dva objektívy a idete len na jeden deň, vyššia hmotnosť statívu nebude až taký problém. Ak idete na pár dní, alebo beriete ťažšiu výbavu, ťažší statív vám dá viac zabrať. Preto sa radšej pozerajte po ľahšom. No netreba zabúdať na stabilitu.

Háčik na zavesenie záťaže

Túto časť statívu niekto využíva pravidelne a niekto ju nevyužije nikdy. Ja osobne som ju ešte nepotreboval použiť. Ak máte v pláne fotiť krajinárske fotografie alebo astrofoto, určite sa vám zíde. Viete naň zavesiť závažie, ktoré robí statív stabilnejší.

Cena

Cenové hladiny sú rôzne. Viete kúpiť statív za 25€ alebo menej, a viete kúpiť statív nad 700€. Statív v rozmedzí 80€-200€ vám bude pravdepodobne stačiť..

Zhrnutie

Tak teda ako si vybrať statív? Ak idete fotiť astrofoto, potrebujete čo najpevnejší a najstabilnejší statív. Ak chcete fotiť šport, možno vám stačí monopod. Ak chcete fotiť zvieratká, zíde sa vám statív, s ktorým viete ísť až celkom k zemi.

Dúfame, že sme aspoň čiastočne odpovedali na vaše otázky, ktorá sa vynárajú pri otázke „Ako si vybrať statív“.

Názor k “Ako si vybrať statív

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.