Aj baterka si zaslúži vašu pozornosť

V článku o tom, čo dokáže (spraviť) baterka, som po písala, aký problém môže nastať pri používaní neoriginálnych akumulátorov do foťákov. Pritom chyba sa pôvodne nejavila byť v baterke. No servis zistil niečo iné. 

Prinášam vám pár tipov, ktoré sa týkajú bateriek vo foťákoch. Počas môjho niekoľko ročného fotenia sa mi osvedčili a dúfam, že pomôžu aj vám.

  • Vždy nosím so sebou dve nabité baterky – presnejšie povedané “akumulátory” ako som sa práve dozvedela z internetu. Absolútne neriskujem možnosť, že by mi jedna zlyhala počas dôležitého fotenia a ja by som nemala náhradnú.
  • Po každom fotení ich dobíjam, aj v prípade, že nie sú úplne vybité – chcem mať istotu, že vydržia
  • Baterky trpia na mraze a skôr sa vybíjajú v chladnom počasí, ako aj pri prechode zo zimy do tepla a opačne. Podľa oficiálnych údajov od výrobcov by mali zniesť teploty medzi 0 a 45 stupňov Celzia bez ujmy na zdraví. Za hranicou týchto hodnôt už nastávajú problémy. V našich podmienkach ide hlavne o mínusové hodnoty. Náhradné baterky noste preto v obaloch a taškách, kde sú viac chránené pred mrazom.
  • Dôležitá vec – ak si už kupujete “neoriginálnu” baterku, napíšte si na ňu, dátum, kedy ste ju kúpili. Niekedy totiž stoja v sklade a na pultoch aj viac ako rok a aj táto “nečinnosť” sa podpíše na ich trvácnosti. Dátum, ktorý si poznačíte, určite nie je dátumom ich výroby. Ale ak vám nevydrží ani rok (a mala by aspoň 2 roky), viete, že už musela dlho stáť na sklade. Najbližšie si už možno kúpite síce drahšiu, ale originálnu a trvácnu baterku. Mimochodom, originálna baterka má dátum výroby vyrytý na zadnej strane (viď obrázok):
Originálna baterka s vytlačeným dátumom výroby.
Na neznačkovej baterke dátum výroby chýba.

Baterky najviac ničí prehrávanie fotiek na LCD screeniku vzadu na foťáku ako aj zaostrovanie cezeň namiesto hľadáčika, kontinuálne zaostrovanie, zoomovanie, dokonca aj stláčanie spúšte na doostrenie obrázku a viacero iných drobných operácií.

Tento posledný bod spomínal aj fotograf Eduard Genserek, ktorý sa nešťastnou náhodou ocitol na fotení v Etiópii bez nabíjačiek. Vedel by vám rozprávať o tom, ako šetriť baterku vo foťáku. Predsa len keď máte nafotiť snímky do knihy s pevne daným termínom, nemôžete odbehnúť domov pre nabíjačky, alebo na ne týždeň čakať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *