Čo dokáže (spôsobiť) baterka

Kto už má niečo nafotené mi určite potvrdí, že sa už neraz dostal do úzkych, keď ho nečakane sklamala technika. Akokoľvek sa snažíte, všetky technické detaily aj tak neobsiahnete.

Najhoršie situácie bývajú tie, v ktorých sa cítite ako blondínka, ktorej postojí auto a ona nevie prečo. Zájde teda do servisu, aby auto prezreli … a oni jej len dotankujú benzín  .

Niečo podobné sa mi nedávno prihodilo s baterkou do môjho foťáku.

Vianočné svetielka

Rozhodla som sa fotiť večer vonku vianočné svetielka. Honba za pekným efektným bokeh. Ako na každé Vianoce. Pritom skúšam fotiť viacerými objektívmi, ktoré podľa potreby mením. Je to trošku nebezpečné – neustále odkrúcanie a zakrúcanie objektívov može spôsobiť, že sa do tela fotoaparátu dostane viac prachu a jemné kontakty môže poškodiť mráz alebo navlhnú. Napriek tomu to robievam, veď načo by som ich inak kupovala.

Kontakty, cez ktoré komunikujú telo a objektívy.

Po návrate domov – do tepla – plná očakávania si fotky prezerám len na LCD screene vo foťáku a pre nedostatok času odkladám sťahovanie do počítaču na zajtra.

To sa však ž nestalo. Po zapnutí síce nabehol displej, ale neukazoval žiadnu hodnotu clony. Dúfala som, že všetko naskočí naspäť po stlačení spúšte. Spúšť však urobila iba “tupý” klik a celá elektronika – teda aj celý foťák – sa nadobro vypol. Na screene vzadu vyskočilo hlásenie:

“Chyba 01 – Komunikácia medzi telom a objektívom zlyhala. Vyčistite kontakty na objektíve.”

Už som s raz v podobnej situácii ocitla a viem, že treba skúsiť dve veci:

  • vypnúť foťák, vybrať baterku a znova ju tam po chvíli vlož, prí ju skontrolovať, či je nabitá a ak nie je, skúsiť inú (mráz a chlad môžu baterku úplne vyšťaviť)
  • ak to nezaberie, nechať foťák v suchu – ideálne aspoň dve hodiny po fotení v chlade alebo na mraze ho nechať zavretý v taške, obale, v ktorom ju nosí Potom odmontovať objektív a suchou handričkou viackrát jemne prejsť celý vit aj kontakty na objektíve a tele fotoaparátu. Handričku môžete použiť tú istú, ktorou čistíte svoje sklá… takto zľahka vyčistíte závit – chybou v komunikácii medzi objektívom a telom mohol byť iba obyčajný prach alebo vyzrážaná vodná para, mráz, či srieň…. keď sa suché kontakty následne spoja, elektronika sa sama spojazdní.

Ak ste veci skúsili a nenastala žiadna zmena, skúste ešte nasledovné:

  • dobite baterky a skúšajte fotoaparát spojazdniť Aj nabíjačka môže robiť problém – či už samotný spôsob dobíjania alebo dížka nabíjania bateriek. Ak nie sú plne nabité, nevládzu ťahať elektroniku.
  • vyskúšajte všetky objektívy, ktoré k fotoaparátu máte. Zistíte, či je na chybe jeden z objektívov alebo telo fotoaparátu samotné. Ak nebude fungovať žiadny z nich, chyba je vo foťáku

Ak už nič z toho nezaberie, treba zaniesť fotoaparát do servisu, kde vám vymenia porušené kábliky vedúce ku kontaktom na závite. Je to najbežnejšia chyba, servis je dostupný. Treba však brať ohľad na to, že nielen každá značka fotoaparátu má iné náhradné diely, ale aj v jednotlivých triedach fotoaparátov tej istej fotografickej značky sú rozdiely. Na náhradné dieliky si možno budete musieť nejaký čas počkať, ak ich váš servis musí objednávať.

Čo to má všetko spoločné s baterkou?

Podobný scenár som si odžila s mojím starším foťákom Canon EOS 450D. Skončil v servise a celá záležitosť – výmena káblikov – ma vyšla približne na 75EUR.

Scenár sa zopakoval aj s mojím mladším “dieťaťom” – Canon 5D Mark III. Keď sa to pritrafilo prvýkrát, stačilo iba vyčistiť handričkou kontakty a veci znova fungovali.

Tentokrát to však už vyzeralo, že môj foťák nadobro skonal. Vyskúšala som všetko, čo píšem vyššie, aj objektívy som vymieňala. Márna snaha. Až na tú baterku. Síce som ju niekoľkokrát vybrala a vložila naspäť do foťáku, ale neoverila som si, či je dobrá.

Skončil v “domáckom” servise, kde ma jeho prevádzkovateľ mierne postrašil cenou opravy 260EUR. A ak sa mu to nepodarí, autorizovaný servis ma bude stáť omnoho viac.

Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi pánko zavolal na druhý deň ráno, že foťák je opravený a celá záležitosť ma vyjde na 10EUR.

A na vine bola “vybitá baterka”.

Nie, ja naozaj nie som prefarbená blondína. A ani baterka nebola celkom vybitá. Problémom bolo, že už prešla svoj nabíjateľný cyklus”. Hoci bola nabitá a chvíľu foťák aj spojazdňovala, pri fotení vonku ju mráz úplne dorazil a “skolabovala” pri zapnutí foťáku na druhý deň. Napätie v nej by malo byť 7,2V a pánko v servise povedal, že nenameral ani 2V.

Zásadne si kupujem iba značkovú “Canoňácku” techniku a lacnejšie verzie bleskov, odpaľovačov či objektívov iných značiek s bajonetom pre Canon zďaleka obchádzam (až na Samyang 14mm). Radšej si počkám, kým peniažky nazhromaždím a potom kupujem. Ale jednu chybu som predsa spravila – kúpila som si v eshope náhradnú “neznačkovú” baterku.

Značkovej baterke by sa podobný “náhly” odchod nemal prihodiť.

A ja môžem byť rada, že to nedopadlo horšie a pre tentokrát sa radšej budem cítiť ako prefarbená blondínka 

Nižšie uvedené linky vám poskytnú krátke porovnanie značkových a neznačkových bateriek.

http://nofilmschool.com/2013/11/which-lp-e6-batteries-last-longer-canon-third-party

http://www.the-digital-picture.com/News/News-Post.aspx?News=14469

Názor k “Čo dokáže (spôsobiť) baterka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.