Fotenie domácich miláčikov – psíkov – Saskia Photography

Na štvrtkovom stretnutí nás poctili svojou návštevou dvaja hostia – Saška, ktorá sa venuje fotografovaniu psíkov už zopár rokov a Hessy –  naša štvronohá modelka. Okrem príjemnej prednášky  sme sa vybrali aj von a skúsili dobré rady otestovať. Kúsok teórie, kúsok praxe a prvé výsledky máme na svete!

Technika na fotenie

Ak očakávaš ohľadom fotenia našich zvieracích priateľov nejakú špeciálnu technickú radu, budeš možno prekvapený. Na fotenie ti stačí zrkadlovka z akéhokoľvek radu. Avšak tí, ktorí majú foťák z vyššieho radu, sú trošku vo výhode – zachytenie letiacich slín alebo kvapky špliechajúceho blata budú malina (čo sa týka práce foťáku, nie šikovnosti fotografa).

Oveľa dôležitejší ako foťák samotný je správny objektív. Ak bude zaostrovanie na objektíve fungovať rýchlosťou, akou vie anglický buldog počas prechádzky zaspať v strede ulice, budete mať fotenie jednoduchšie. (pozn. zaspí rýchlosťou blesku 😀 ) Pri portrétoch si vystačíš aj s pomalším zaostrovaním.

Čo používa pri fotení Saša? Sigma Art 35mm/1.4, Nikkor 50/1.4mm, Nikkor 300/4, staré objektívy Helios 85/1.5 a  Helios 55/2. Ako ste si určite všimol, všetko sú to pevné sklá. Iné si ani nekupuje. Ak chceš pohodlnejšie fotenie, môžeš si vybrať aj zoomové objektívy. No ona ich nepoužíva kvôli lepšej kresbe pevných skiel.

Zopár pravidiel na fotenie psov

Ako u ľudí, tak aj psíkov platí, že oči sú okno do duše. Preto na ne treba vždy ostriť. Úplne skvelé je dosiahnuť v nich odlesk. Očí s odkleskom sú oveľa živšie a fotka pôsobí oveľa profesionálnejšie.

Okrem zaostrovania na oči si treba všímať aj smer, ktorým sa psík pozerá. Prečo?

  1. Oči psa by sa mali nachádzať v hornej tretine fotografie a buď vľavo alebo vpravo.
  2. Ak sa psík pozerá priamo na teba, je možné ho na fotke umiestniť na stred. V tomto prípade si treba dať pozor na to, aby psík nebol na fotke príliš „natesno“ alebo veľmi ďaleko.

Je ešte jedno pravidlo, ktoré musím dať do samostatného odstavca – fotenie z pohľadu očí. Áno. Ak chceš odfotiť ratlíka, buď ho daj na stôl, aby bol v tvojej výške, alebo si musíš ľahnúť.

Neboj sa s fotkami experimentovať

Fotenie portrétov psíkov je pekné, ale miestami môže výsledok pôsobiť nudne. Dodaj fotkám šmrc, napríklad vyfotením psíka pri svojej obľúbenej aktivite. Rád pláva? Môžeš spraviť mokrý portrét. Dokáže donekonečna naháňať loptičku? Farebná loptička v ústach portrét pekne oživí. Rád naháňa mačky? Zabudni na predchádzajúcu radu s loptičkou.

Kámo…ešte spíš?Budem vdačná za zdieľanie 🙂

Uverejnil používateľ Saskia.photography Pondelok 26. júna 2017

Fotíme čiskokrvných profíkov

Toto by mi asi nikdy nenapadlo. Saša zašla až do takých detailov, že si naštudovala výstavný postoj  čistokrvných plemien. Ak niekomu sľúbiš, že mu nafotíš prezentačné fotky jeho psa na predaj či krytie, nič iné ti nezostáva. Je na tebe, do akej hĺbky a profesionality chceš zachádzať, iniciatíve sa medze nekladú. No pri takomto fotení sa tomu asi nevyhneš.

Maliňáčik 🙂 a výstavný postoj ako má byť.

Uverejnil používateľ Saskia.photography Sobota 1. októbra 2016

Výber správneho miesta

Les, mesto či iné miesto – výber je na tebe. Odporúčame fotiť psíka v prostredí, do ktorého sa hodí. Treba si dať pozor na vhodné svetlo a dobre sa rozhliadnuť, či nie je v okolí veľa rušivých elementov. V parku to môžu byť napr. iní psíci, prípadne veľa ľudí, čo môže nášho modela alebo modelku rozptyľovať.

Za peknými miestami nemusíš cestovať kilometre. Niekedy stačí aj spomínaný park pred domom či záhrada. Nájdu sa však aj miesta, kam sa oplatí vycestovať. Môžu to byť napríklad pekné móla pri jazere, zrúcaniny či netradičný exteriér.

Dan 🙂

Uverejnil používateľ Saskia.photography Nedeľa 25. septembra 2016

Vhodný čas na fotenie psíkov

Ideálny čas je vtedy, keď je dobré svetlo. Určite nič nepokazíš počas zlatej hodinky. Ak potrebuješ fotiť cez deň, vyberte si skôr zamračený deň. Na zahodenie nie je ani hmlisté počasie. Ak môžeš, vyhni sa foteniu vo veľkých horúčavách. Psíky majú jazyk skoro po zem, slintajú ako by ich za to platili a letný kožuch im môže na kráse uškodiť. Vhodnejšie je fotiť hlavne na jar, jeseň či zimu.  V lete si treba vyberať chladnejšie dni, aby boli aj fotograf aj psík spokojní a fotenie si užili. Fotenie v zime je zas výhodné v tom, že veľa psíkov je oveľa krajších v huňatom zimnom kožuchu.

Posledné letné dni s nádychom jesene 🙂

Uverejnil používateľ Saskia.photography Nedeľa 11. septembra 2016

Komunikácia so psom pri fotení

Poslušný pes – super. Neposlušný pes – problém. Ideálne je, ak pes reaguje aspoň na základné povely, ako odloženie v sede či ľahu. Nachystaj si kopu maškŕt alebo loptičku, aby si psíka mohli zaujať. Niekedy pomáhajú aj rôzne šušťavé zvuky, mľaskane či zapískanie. V každom prípade si nachystaj aspoň dve kopy trpezlivosti. A nezabudni si dopredu premyslieť, ako a kde idete psíka fotiť.  Prečo? Pretože psíka v nami žiadanej polohe by sme mali nechať čo najkratší čas. Nech to fotenie nemá za trest, ale za odmenu. Hlavne ak sa vymýšľajú rôzne netypické umiestnenia psíkov.

Komunikácia so psom je dôležitá

Beh

Zachytenie psíka v behu je trochu náročnešie. Aj na svetlo, aj na techniku. Pri nedostatku svetla nemôžete použiť krátke časy. Tie sa pohybujú okolo hodnoty 1/500s, 1/1000s. Nezriedka aj kratšie. Zaostrovanie musí byť rovnako super rýchle, inak sa psík rýchlo ocitne mimo roviny ostrosti. Našťastie si pri dnešných moderných fotoaparátoch môžeme pomôcť dostatočne vysokou hodnotou ISO a otvorenou clonou.

Takto sa s fotkami pohrala Maja

Úpravy na fotografiách

Ideálne je, ak máte psíka odfoteného bez vodíka a obojku. No nie vždy je to možné. Preto je treba ovládať aspoň základné úpravy v grafickom programe a vedieť odstrániť rušivé elementy z fotiek. Úprava farieb, kontrastu a nejaké to orezanie vás tiež neminie. Na úpravu fotiek môžeš použiť napríklad produkty od Adobe.

Prax

Teóriu by sme mali za sebou. Saške išiel výklad vynikajúco, veľmi dobre sa ju počúvalo a nevedeli sme sa dočkať, čo nám ešte povie vonku. S chlpatou modelkou sme sa presunuli k prvému vybranému miestu a skúšali, čo sme sa dozvedeli. Aj keď chlpáč poslúchal, nemali sme k dispozícií najkrajšie prostredie. Pracovali sme však s tým, čo bolo k dispozícií a fotenie sme si napriek tomu užili.

Aj keď Saška nemohla v ten deň zo zdravotných dôvodov fotiť, skvele nás usmerňovala a navigovala výbornými a praktickými radami. Vidno, že sa venuje tomu, čo ju baví akomunikáciu so psami má zvládnutú na jednotku. Vidieť veľmi profesionálny prístup. Ak si chcete dať nafotiť psíkov, určite sa jej ozvite. Stačí jej napísať správu na jej facebookovej stránke:  https://www.facebook.com/Saskiaphotography/

Prvý pokus doma

A neskôr sa podarilo ešte zopár fotiek:

Pozri si aj fotky zo stretnutia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.