Programy

Koľko stoja nové balíčky pre fotografov od Adobe?

 • Na stretnutí o úprave fotografií došlo na tému zdražovania Adobe plánov
 • Že vraj budú stáť 24€ na mesiac
 • Je to naozaj tak?

Čiastočne áno. Ja mám predplatený ešte starý balík „Plán fotografia“ s programom Photoshop, Lightroom, Lightroom Classic a priestorom na fotky 20GB. Mesačne stojí 11,99€. Tento balíček zostáva za nezmenenú cenu. Akurát sa zmenil názov na Creative Cloud Fotografia.

Stačí ti len Lightroom?

Pokiaľ si vystačíš so zjednodušenou verziou Lightroomu, tak mám pre teba dobrú správu. Tento program si môžeš zakúpiť samostatne. Cena je stále ako pri balíčku Creative Cloud Fotografia. Rozdiel je v priestore, ktorý môžeš u Adobe využívať. A to konkrétne až 1TB dát.

A teraz to zdraženie

Debata na fotokrúžku o cene 24€ bola správna – balíček Creative Cloud Fotografia naozaj zdražel. Ale iba v prípade, že budeš využívať viac dát ako spomínaných 20GB. Za 23,99€ mesačne dostaneš okrem programov aj 1TB miesta na ukladanie fotiek na serveroch Adobe.

Na koľko fotiek mi stačí 1TB miesta?

V celkovom porovnaní balíčkov Adobe je aj približný počet fotiek, ktoré sa tam zmestia:

 • 1 TB: približne 20 000 nespracovaných snímok z digitálnych zrkadloviek alebo 200 000 obrázkov formátu JPEG
 • 20 GB: približne 4 000 obrázkov formátu JPEG

Ak máš ozaj veľa fotiek a aj 1TB je pre teba málo, môžeš si dokúpiť až 10TB priestoru.

Oplatí sa to?

Ako komu. Ja dávam prednosť menšej mesačnej platbe ako jednorazovému nákupu programu. Na alze teraz stojí Lightroom 6 necelých 150€. Ak to porovnám s balíčkom Lightroom za 12€ mesačne, tak to oproti jednorazovému zakúpeniu licencie začnem preplácať už po roku. Lenže ku predplatnému dostanem 1TB prietoru na disku.

Ak by som si ho mal kúpiť, tak 1TB externý disk WD stojí necelých 60€. Ľudia sa rozdeľujú na dve skupiny: 1. Tí, čo o svoje dáta už prišli 2. Tí, ktorí o ne len prídu. Ja patrím do jednotky, takže tie disky treba min 2 a to som na 120€. To sú už skoro 2 roky.

Ak by si chcel zálohovať na NAS, tak najmenší na alze je 2TB za 190€. To je spolu už 28 mesiacov platenia balíčka. Lenže s balíčkom ako bonus dostanem prístup k dátam zo všetkých možných zariadení. Hodnotovo je to pre každého asi iná. Ak si len doma, tak externé disky sú lepšie riešenie. Ak veľa cestuješ a nechceš ich so sebou vláčiť, tak asi viac oceníš fotky v cloude.

Prípadne iné porovnanie: za čias fajčiarskych som na cigarety minul 30-40€ mesačne. Za to mám teraz oba programy a 1TB miesta a ešte mi aj zostane.

K balíčku dostaneš od Adobe aj ďalšie služby

Photoshopom a Lightroomom to nekončí. Ako prvú spomeniem Adobe Spark – služba na vytváranie jednoduchých videí, príspevkov na sociálne siete a iné obrázky. Niečo podobné ako Canva.com.

Druhá služba je Adobe Portfolio. Asi každý fotograf má dnes vlastnú webovú stránku. Jej vyrobenie niečo stojí. Web na wordpresse môže stáť od cca 250€, aj keď nájdu sa ľudia, čo začínajú nižšie. K wordpressu je potrebné kúpiť hosting. Vo Websupporte je to od 4,30€ mesačne. Alebo využiješ službu Vlastná webstránka, kde si web jednoducho naklikáš. Cena začína od 4,90€ mesačne. Ale s balíčkom od Adobe to máš v cene. Stránku si vieš sám naklikať a využiť pri tom už vyrobené šablóny. Z Lightroomu si fotky rovno vložíš na web.

Takto to už znie celkom dobre, všakže?

Zhrnutie

Jednotlivé balíčky obsahujú:

Plán Lightroom – 11,99€/mes

 • Lightroom
 • 1 TB cloudového úložiska 

Plán Fotografia – 23,99€/mes

 • Lightroom 
 • Lightroom Classic
 • Photoshop 
 • 1 TB cloudového úložiska 

Plán Fotografia – 11,99€/mes

 • Lightroom 
 • Lightroom Classic 
 • Photoshop 
 • 20 GB cloudového úložiska 

Ku každej z nich získaš Adobe Spark na vytváranie videí a príspevkov na sociálne siete a Adobe Portfolio na vytvorenie vlastnej webovej stránky.

Ceny sú aktuálne ku dňu publikovania článku a môžu sa zmeniť. Podľa TouchIT ide zatiaľ iba o testovanie cien a preto sa výsledné môžu meniť.

Tak ako? Vyskúšaš napríklad Lightroom?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *