24 apr

Aj baterka si zaslúži vašu pozornosť

V článku o tom, čo dokáže (spraviť) baterka, som popísala, aký problém môže nastať pri používaní neoriginálnych akumulátorov do foťákov. Pritom chyba sa pôvodne nejavila byť v baterke. No servis zistil niečo iné. 

Prinášam vám pár tipov, ktoré sa týkajú bateriek vo foťákoch. Počas môjho niekoľko ročného fotenia sa mi osvedčili a dúfam, že pomôžu aj vám.

  • Vždy nosím so sebou dve nabité baterky – presnejšie povedané “akumulátory” ako som sa práve dozvedela z internetu. Absolútne neriskujem možnosť, že by mi jedna zlyhala počas dôležitého fotenia a ja by som nemala náhradnú.
  • Po každom fotení ich dobíjam, aj v prípade, že nie sú úplne vybité – chcem mať istotu, že vydržia
  • Baterky trpia na mraze a skôr sa vybíjajú v chladnom počasí, ako aj pri prechode zo zimy do tepla a opačne. Podľa oficiálnych údajov od výrobcov by mali zniesť teploty medzi 0 a 45 stupňov Celzia bez ujmy na zdraví. Za hranicou týchto hodnôt už nastávajú problémy. V našich podmienkach ide hlavne o mínusové hodnoty. Náhradné baterky noste preto v obaloch a tašch, kde sú viac chránené pred mrazom.
  • Dôležitá vec – ak si už kupujete “neoriginálnu” baterku, napíšte si na ňu, dátum, kedy ste ju kúpili. Niekedy totiž stoja v sklade a na pultoch aj viac ako rok a aj táto “nečinnosť” sa podpíše na ich trvácnosti. Dátum, ktorý si poznačíte, určite nie je dátumom ich výroby. Ale ak vám nevydrží ani rok (a mala by aspoň 2 roky), viete, že už musela dlho stáť na sklade. Najbližšie si už možno kúpite síce drahšiu, ale originálnu a trvácnu baterku. Mimochodom, originálna baterka má dátum výroby vyrytý na zadnej strane (viď obrázok):
Originálna baterka s vytlačeným dátumom výroby.

Originálna baterka s vytlačeným dátumom výroby.

Na neznačkovej baterke dátum výroby chýba.

Na neznačkovej baterke dátum výroby chýba.

  • Baterky najviac ničí prehrávanie fotiek na LCD screeniku vzadu na foťáku ako aj zaostrovanie cezeň namiesto hľadáčika, kontinuálne zaostrovanie, zoomovanie, dokonca aj stláčanie spúšte na doostrenie obrázku a viacero iných drobných operácií.

Tento posledný bod spomínal aj fotograf Eduard Genserek, ktorý sa nešťastnou náhodou ocitol na fotení v Etiópii bez nabíjačiek. Vedel by vám rozprávať o tom, ako šetriť baterku vo foťáku.